Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Motosłownik

Regulacja recyrkulacji spalin; moduł wykorzystywany w układach recyrkulacji spalin odpowiedzialny za analizę chwilowych parametrów pracy silnika oraz, na ich podstawie, dobranie odpowiedniej dawki spalin podlegających recyrkulacji.
Aktywny tempomat opracowany przez firmę Bosch i coraz częściej stosowany w luksusowych pojazdach. Posiada szereg czujników, radarów oraz sprzężnie ich ze sobą oraz innymi układami auta (m.in. napędowym, hamulcowym) sprawia, że auto wyposażone w AAC samodzielnie utrzymuje nie tylko zadaną prędkość podróżną, ale także bezpieczny odstęp od poprzedzającego auta. W razie potrzeby układ przyhamuje samochód i samodzielnie zmniejszy prędkość, by uniknąć najechania na tył poprzedzającego pojazdu. Gdy sytuacja na drodze się ustabilizuje, auto z powrotem przyspieszy do zadanej prędkości. Urządzenie bardzo przydatne na autostradzie, zapewniające zdecydowanie wyższy poziom bezpieczeństwa niż tradycyjny tempomat, który nieumiejętnie stosowany może być bardzo niebezpieczny.
Jest to elektroniczny system bezpieczeństwa zapobiegający blokowaniu się kół pojazdu podczas manewrów gwałtownego hamowania. Istota działania systemu ABS polega na optymalnym i nieustannym zapewnieniu kołom kontaktu z nawierzchnią drogi w celu zapewnienia autu jak najlepszej trakcji. Koła samochodu pozbawionego ABS-u w momencie nagłego hamowania ulegały zblokowaniu, co skutkowało brakiem sterowalności pojazdu (zblokowane koła przednie nie były w stanie przenosić na jezdnię instrukcji płynących z koła kierownicy). Rozwiązaniem było hamowanie pulsacyjne (trudne w realizacji w sytuacji stresowej). System ABS rozwiązał problem - sprawił, że podczas nagłego hamowania koła nie ulegają zblokowaniu, a co za tym idzie, kierujący może zmieniać tor ruchu pojazdu (tym samym jest w stanie jednocześnie hamować i omijać przeszkodę).
Czujnik położenia pedału przyspieszenia to miernik informujący sterownik silnika o stopniu wciśnięcia pedału gazu przez kierowcę, stosowany w układach wtryskowych silników o zapłonie iskrowym i samoczynnym.
Czujnik ciśnienia. Sensor umieszczony w kolektorze ssącym, informujący o aktualnym obciążeniu silnika stosowany w układach wtryskowych silników o zapłonie iskrowym niewyposażonych standardowo w przepływomierz powietrza.
Aktywny centralny mechanizm różnicowy stosowane w samochodach z napędem na cztery koła. Moduł za pomocą różnicowej przekładni mechanicznej oraz sprzęgła wielopłytkowego kontrolowanego układem hydraulicznym w sposób inteligentny i przede wszystkim dynamiczny rozdziela moment obrotowy pomiędzy kołami przedniej i tylnej osi w zależności od aktualnie panujących warunków drogowych i informacji płynących z licznych czujników.
Zaawansowany „tempomat odległości” stosowany w niektórych modelach Mercedes - Benz, posiadający zdolność utrzymywania stałej prędkości i odległości od pojazdu poprzedzającego. Odbywa się to za sprawą radaru odległości stale monitorującego dystans od pojazdu poprzedzającego - gdy system wykryje niebezpieczne zmniejszanie się dystansu do pojazdu poprzedzającego, natychmiast angażuje sterownik silnika oraz układ hamulcowy w celu przywrócenia zadanej przez kierowcę odległości podróżnej (bezpiecznej).
Asocjacja Europejskich konstruktorów Samochodowych – Europejski odpowiednik SAE.
Układ który umożliwia zachowanie stałych warunków klimatycznych we wnętrzu pojazdu nastawionych przez kierowcę, wykorzystywany np. do schładzania powietrza we wnętrzu pojazdu. Wyróżnia się klimatyzację sterowaną ręcznie, podczas używania której kierowca samodzielnie reguluje temperaturę i intensywność nawiewu powietrza, oraz klimatyzację automatyczną, która ogranicza się do ustawienia przez kierowcę żądanej temperatury we wnętrzu.
Układ dolotowy o regulacji akustycznej stworzony przez Toyotę, polegająca na skokowej zmianie aktywnej długości kolektora wlotowego przy użyciu odpowiednio rozmieszczonych zaworów i komór z przesłonami. Działanie systemu opiera się na wykorzystaniu efektu doładowania dynamicznego uzyskiwanego w wyniku rezonansu powietrza w kolektorze dolotowym. Dzięki temu istnieje możliwość przesunięcia maksymalnego momentu obrotowego silnika w kierunku wyższych lub niższych prędkości obrotowych.

iOgloszenia.com Poleca

 

Komisy samochodowe

U nas znajdziesz sprawdzone komisy samochodowe z całej Polski. Skup i sprzedaż samochodów.
 

Wypożyczalnie samochodów

Potrzebujesz sprawdzonej wypożyczalni aut. Wyszukaj najbliższą wypożyczalnie w Twoim mieście.
 

Warsztaty samochodowe

Wyszukaj warsztat samochodowy polecany przez innych kierowców i umów wizytę przez Internet.

Ogłoszenia motoryzacyjne

Aktualne oferty sprzedaży nowych i używanych samochodów. Dodaj bezpłatnie ogłoszenie.